Ezo
Najnowszy wpis
Wybór nowego lokum
Zanim zaczniemy przeprowadzkę, musimy najpierw kupić (lub wynająć) nowe mieszkanie czy dom. Już w tej kwestii możemy okazać się wierni przesądom, bowiem wypowiadają się one także na ten temat. Z pewnością każdy z nas spotkał się z przekonaniem, że nie należy inwestować w lokum, w którym wydarzyła się jakaś tragedia, na przykład samobójstwo, śmierć, powódź czy poważny wypadek. Jeśli wprowadzamy się krótko po ślubie, powinniśmy też unikać miejsc, w których mieszkało rozwiedzione małżeństwo. Wiele osób przesądnych wierzy jednak, że nawet takiej złej energii można się z mieszkania pozbyć - na przykład za pomocą okadzania jego ścian białą szałwią.
Termin przeprowadzki
Jeśli przeprowadzka to:
w środę lub w sobotę i nie w listopadzie
Najlepszymi dniami na przeprowadzkę jest środa i sobota. Według przesądów przeprowadzka w środę wróży nam wizyty wielu gości. Z kolei w sobotę niesie za sobą ogólne szczęście dla wszystkich domowników.
Nie wolno przeprowadzać się w niedziele – to dzień, którego nie należy zakłócać przenoszeniem mebli czy radykalnymi zmianami w życiu. Przesąd mówi, że osoba, która jednak postanowi się przeprowadzać w niedziele „nie będzie mieć długiego życia”. Piątek i poniedziałek również źle wróżą osobom, które zamieszkają w nowym domu.
Nie tylko dzień tygodnia może być pechowy pod kątem planowanych przeprowadzek. Nie powinno się także urządzać ich w listopadzie, który w polskiej kulturze jest poświęcony pamięci zmarłych. Związany z przeprowadzką zamęt nie wpisuje się w ten nastrój. Najgorszy możliwy wybór to również rok przestępny, (rok mający 366 dni – występuje co 4 lata). a zwłaszcza 29 lutego.
tylko w ładną pogodę
W czasie przeprowadzki powinna panować ładna pogoda. Chociaż według niektórych kultur to deszcz właśnie ma zapewnić szczęście domownikom. Warto jednak zastanowić się nad zmianą terminu, gdy na zewnątrz panuje wichura. Przesądy mówią, że silny i porywisty wiatr może zdmuchnąć ognisko domowe i prowadzić do rozpadu rodziny. Przeprowadzki w czasie podmuchów wiatru zalecane są tylko singlom.
nie pod trzynastkę!
Liczba 13 uważana jest za pechową. Szukając nowego mieszkania powinniśmy omijać oznaczone tym numerem. Co ciekawe, w Japonii za pechową uznaje się liczbę 4, dlatego w budynkach wielorodzinnych nie ma czwartego piętra ani żadnego innego, w którego nazwie występowałaby czwórka.
Przesądy dotyczące przeprowadzki – symboliczne przekroczenie progu
W niektórych regionach wierzy się, że do nowego domu trzeba wkroczyć prawą nogą jako pierwszą. Zwyczaj ten ma nie tylko zapobiegać gromadzeniu się negatywnej energii, ale również posiada funkcję oczyszczającą i ochronną. W wielu kulturach uważa się, że akt ten ma moc odstraszenia złych duchów, które mogą zakłócać spokój domowników. Jest to sposób na zapewnienie, że nowy dom będzie miejscem harmonii, szczęścia i bezpieczeństwa.
Przesądy związane z przeprowadzką – chleb i sól w nowym miejscu
Wśród licznych przesądów dotyczących przeprowadzek, głęboko zakorzeniony w wielu kulturach jest zwyczaj wnoszenia chleba i soli do nowego domu. Ten rytuał ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach i nadal jest praktykowany przez wiele osób jako symbol szczęścia i dobrobytu. Chleb, jako podstawowy składnik diety w wielu kulturach, jest symbolem obfitości i życia. Wnosząc chleb do nowego domu, ma się nadzieję na to, że nigdy nie zabraknie w nim jedzenia i dobrobytu. Z kolei sól, cenna w dawnych czasach jako środek konserwujący, symbolizuje trwałość oraz ochronę przed złymi wpływami. Chleb i sól reprezentują więc życzenia dostatku, zdrowia i ochrony dla domowników.
Przesądy o przeprowadzce – pierwszy przedmiot w domu
Kolejny ciekawy przesąd dotyczący przeprowadzki wiąże się z miotłą, która według tradycji powinna być pierwszym przedmiotem wnoszonym do nowego domu. Miotła, od dawna używana do oczyszczania domów, w kontekście przeprowadzki nabiera dodatkowego, symbolicznego znaczenia. Wnosząc miotłę jako pierwszy przedmiot, wierzy się, że usuwa ona wszystkie negatywne energie, nieszczęścia czy złe wspomnienia związane z poprzednim miejscem zamieszkania. Jest to symboliczny gest przygotowania nowego domu do życia w pozytywnej atmosferze. Wnoszenie miotły do nowego domu to również praktyczne przypomnienie o konieczności utrzymania czystości i porządku w nowym miejscu. Jest to symboliczny gest zobowiązania do dbałości o nowy dom i tworzenia w nim harmonijnej atmosfery.
Wprowadzając się do nowego domu:
nie zabieraj ze sobą śmieci
Do nowego miejsca zamieszkania nie powinniśmy zabierać śmieci, zepsutych sprzętów, niepotrzebnych przedmiotów czy starych rupieci z poprzedniego lokalu. Ma to symbolizować odcięcie się od dotychczasowych problemów. Przeprowadzka więc to dobry moment na zrobienie porządków.
rozrzuć po kątach grosiki
Zanim zaczniemy ustawiać meble i sprzęty powinniśmy porozrzucać po kątach „grosiki”, czyli monety o nominale poniżej złotówki. Dzięki temu w rodzinie nigdy nie zabraknie pieniędzy.
potłucz szkło na szczęście
Tuż po przeprowadzce zaleca się, aby potłuc trochę szkła, np. kieliszki czy szklankę. To dobra wróżba, która zabezpiecza domowników przed kradzieżą i włamaniami. Podobno działa lepiej niż ubezpieczenie. Uważajmy jednak, aby w nowym domu nie rozbić lustra – bo wtedy czeka nas siedem lat nieszczęścia.
najpierw wnieś stół
Pierwszy mebel, jaki powinno się wnieść do mieszkania, to stół. Działanie to ma sprzyjać relacjom rodzinnym, które rozwijają się podczas wspólnych posiłków. Nie powinno się natomiast jako pierwszego mebla wnosić łóżka. Według niektórych to rozleniwia domowników, może nawet przynieść choroby.
pierwszy wchodzi mężczyzna lub kot
Jako pierwszy powinien przekroczyć próg nowego domu mężczyzna, dopiero za nim kolejni domownicy. Taki porządek ma gwarantować udane życie. Z kolei, jeżeli chcemy zapewnić sobie szczęście w nowym miejscu, jako pierwszy powinien do niego wejść kot i to najlepiej oknem. Dzięki temu nigdy nie ucieknie nam pomyślność mieszkańców.
wygoń złe duchy
Mieszkanie, które ma niechlubną przeszłość, powinno się wyświęcić i wygnać złe emocje, np. wypalając świeczki do cna; rozsypując sól kuchenną w każdym pomieszczeniu na kilka minut, a następnie pozbyć się jej poza mieszkanie, przemywając rzeczy po poprzednich właścicielach wodą z solą. Dom zostanie dzięki temu w pełni oczyszczony ze złych duchów i negatywnej energii.
postaw w oknie świecę
Aby zapewnić sobie pomyślność po przeprowadzce, warto postawić w oknie świecę: czerwona przyciąga miłość, zielona pieniądze, pomarańczowa zapewni domownikom dużo siły i zdrowia. Szczęście i dobrobyt przynoszą też elementy wystroju wnętrz, typu dzwoneczki, kwiaty o okrągłych i grubych liściach czy łapacze snów.
zapamiętaj pierwszy sen
To, co nam się przyśni pierwszej nocy w nowym miejscu, warto zapamiętać, gdyż może być przepowiednią przyszłości i ziścić się w rzeczywistym życiu.
Wybierając się na „parapetówkę”…
Przesądy obejmują również prezenty wręczane na nowe mieszkanie. Niewskazane są różnego rodzaju ostre przedmioty jako powodujące kłótnie i niesnaski. Podobno zestaw noży zwiastuje nieszczęście i może przynieść rychłe przecięcie relacji. Nie wolno wręczać także zegara – przesąd mówi, że odbiera on szczęście i odmierza czas do końca przyjaźni. Źle wróżą różnego rodzaju kolczaste rośliny, na przykład kaktusy czy opuncje. Szczęście mają przynosić za to różnego rodzaju figurki słoni z trąbami uniesionymi ku górze, stare dobre podkowy czy łapacze snów.
Arcykaplanka
arcykaplanka1@wp.pl
Strona stworzona w kreatorze WebWave.