Ezo

Najnowszy wpis

22 lipca 2025

Wielkanoc

 

Gwarancja pomyślności w wielkanocnym koszyczku

Zawartość koszyczka ze święconką różni się w zależności od regionu Polski. Są jednak produkty, które pozostają obowiązkowymi składnikami wielkanocnego koszyczka. Tradycyjnie powinny być to:

  • Baranek, zrobiony z kłosów zbóż, chleba lub cukru – symbolizuje on ofiarę Chrystusa.

  • Ser – symbol zawartej przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody.

  • Kiełbasa – czyli symbol zdrowia i płodności.

  • Sól – życiodajny minerał, mający chronić przed zepsuciem oraz posiadający rzekomo moc odstraszania wszelkiego zła.

  • Chrzan, doprawiony cukrem- przypomina, że męka Chrystusa została osłodzona cudem zmartwychwstania.

  • Jajko – symbol zwycięstwa nad śmiercią i dowód odradzającego się życia.

Tradycje i przesądy wielkanocne związane z jajkami

Niegdyś mężczyźni nie mogli wejść do pokoju, w którym kobiety malowały jajka, bo tym samym mogli rzucić na pisanki urok. Odczyniało go splunięcie albo rzucenie garścią soli. W koszyku powinna znajdować się parzysta liczba jajek, co zwiastowało pannom rychłe zamążpójście.

Jeśli panna upatrzyła sobie wybranka, mogła potrzeć jajkiem o wybraną część ciała, dzięki której miałaby uwieść mężczyznę, obrać skorupkę, pokruszyć ją i nieco dosypać do jedzenia mężczyzny.

Istniał też przesąd, który był jednocześnie sprawdzianem trwałości relacji. Para kładła na stole po pisance i nimi kręciła. Wynik odczytywano na podstawie położenia jajek. Jeśli się do siebie zbliżyły, to dobry znak, jeśli oddaliły, oznaczało to rozstanie.

Niegdyś bawiono się również w wałatkę, a w wielu domach ta zabawa przetrwała do dzisiaj. Jajka toczono po stole tak, aby uderzały o siebie. Jeśli skorupka będzie cała, właściciel jajka będzie miał szczęście przez cały rok. W innej wersji jajka trzyma się w dłoniach i uderza nimi nawzajem.

Dla zdrowia i urody

Aby nie chorować, trzeba w Wielkanoc zjeść jajko z dużą ilością chrzanu, co miało gwarantować rok bez chorób oraz „wypalenie wszystkich grzechów”. Zdrowie miało zapewnić także dzielenie się jajkiem przez domowników.

Pośród przesądów nie zabrakło takich, mających zapewnić urodę. W Wielką Sobotę można było przemyć twarz wodą po gotowaniu jajek do święconki. Dzięki temu cera miała być gładka, a piegi zniknąć. Wodę można było także wykorzystać do mycia włosów, co miało zapewnić piękne kosmyki. Co więcej, woda po jajkach obmywała z grzechów.

Nie rób prania

Z kolei w Wielki Piątek nie należy robić prania. Jeśli jednak to zrobimy, to brudne pranie będzie nas prześladować przez cały rok, aż do następnej Wielkanocy.

Pieniądze

Mogą też przyjść do nas po poświęceniu palmy należy podejść z nią do każdego zakamarka w naszym domu i trzykrotnie uderzyć we wszystkie kąty. Palmę trzeba potem zachować do następnych świąt i wtedy ją spalić. Natomiast gdy pogładzimy nią zwierzęta, będą one zdrowo rosły.

Trzy razy wokół domu

Z jajkami w święconce, którą poświęcono w kościele, nie można było sobie po prostu wrócić do domu. Zanim przekroczono próg domostwa, należało obejść z koszyczkiem dom trzy razy, aby zapewnić sobie pomyślność.

Obserwuj mnie na instagramie

@artstudio

Arcykaplanka
arcykaplanka1@wp.pl

Strona stworzona w kreatorze WebWave.