Ezo

Najnowszy wpis

23 lipca 2025

Wigilia

 

Przesądy wigilijne na szczęście i dobrobyt

„Jaki dzień Wigilii, taki cały rok” – warto o tym pamiętać i przeżyć ten dzień tak, jak chcielibyśmy go spędzić.

Wczesna pobudka

Wierzono, że wstanie wcześnie rano w Wigilię zapewni energię i dobre samopoczucie przez cały rok.

Łuska karpia

To jeden z najbardziej znanych przesądów, który przestrzegany jest także współcześnie. Wiele osób wkłada do kieszonki portfela łuskę karpia, jako symbol finansowej pomyślności. Łuska ma przyciągać pieniądze oraz chronić nas przed kradzieżą.

Mycie twarzy

Wigilijny przesąd mówi, że o poranku należy umyć twarz w zimnej wodzie, do której wrzucono monety. Opłukując twarz, należy dotykać dłońmi pieniędzy. To ma zapewnić finansową pomyślność.

Znalezienie czegoś

Ten przesąd mówi, że jeśli komuś przyświeci szczęście i znajdzie w wigilię jakiś przedmiot, najlepiej wartościowy, jak np. biżuterię, może spodziewać się dostatku w nadchodzącym roku.

Pierwszy gość w domu

Szczególne znaczenie przypisywano pierwszej osobie, która przekroczy próg domu w Wigilię. Jeśli był to mężczyzna, wróżyło to szczęście; jeśli kobieta – pecha.

Parzysta liczba gości

Aby uniknąć nieszczęścia, dbano o to, by przy wigilijnym stole zasiadała parzysta liczba osób. W przypadku nieparzystej liczby zapraszano dodatkowego gościa lub stawiano dodatkowe nakrycie.

Przygotowanie 12 potraw

Na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, co miało symbolizować m.in. liczbę apostołów. Przestrzeganie tej zasady miało zagwarantować dostatek w następnym roku. Ważne, by spróbować każdego z dań, a szczególnie zawierających mak.

Odpowiednie kolory

Obecność dodatków i ozdób w kolorze czerwieni i złota ma zaprosić do domu bogactwo i szczęście.

Dobry humor od rana

Pozytywne nastawienie od samego rana i uśmiech goszczący na twarzy miały zagwarantować dobry humor każdego kolejnego dnia. Natomiast smucenie się i płacz zapowiadały niewesoły kolejny rok.

Sianko pod obrusem

Umieszczanie sianka pod obrusem miało przypominać o skromnych warunkach narodzin Jezusa, a także zapewniać urodzaj i dostatek w gospodarstwie.

Dzielenie się opłatkiem

Ten zwyczaj symbolizuje pojednanie, miłość i przebaczenie. Podczas dzielenia się opłatkiem składano sobie życzenia, co miało umacniać więzi rodzinne i przyjacielskie.

Jemy, albo przynajmniej próbujemy wszystkie wigilijne potrawy. W ten sposób w następnym roku niczego nam nie zabraknie.

Pod talerz wigilijny wsuwamy monetę. Zagwarantuje ona nam pomyślność finansową.

Postarajmy się aby w Wigilię pierwszy przekroczył próg naszego domostwa mężczyzna, wtedy wszyscy domownicy będą cieszyć się szczęściem cały rok. Przekroczenie progu przez kobietę wróży pecha.

 

Tego powinno się unikać, by nie ściągnąć na siebie pecha

W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

Unikanie drzemek

Drzemka w ciągu dnia była uznawana za zwiastun choroby w nadchodzącym roku.

Zgubienie rzeczy

W wigilię trzeba pilnować swoich rzeczy. W przypadku zgubienia czegoś tego dnia można spodziewać się strat w nowym roku.

Pożyczanie lub wydawanie pieniędzy

Należy wystrzegać się obu czynności. Zgodnie z przesądem złamanie tej zasady grozi problemami finansowymi, a nawet utratą majątku.

Mysz na twojej drodze

W wigilię do mniej fortunnych zdarzeń zaliczano również ujrzenie myszy. Jej obecność mogła zwiastować problemy z pieniędzmi. Po takim spotkaniu zalecano daleko posuniętą ostrożność przy dokonywaniu zobowiązań finansowych.

Zakaz szycia i prania

24 grudnia należało powstrzymać się od tych dwóch czynności, ponieważ mogły one sprowadzić nieszczęście, nawet śmierć na kogoś z rodziny.

Unikanie chorób

W wigilię trzeba unikać narażania zdrowia na szwank. Przeziębnie się w tym dniu oznaczało chorowanie przez kolejny rok. Natomiast samo kichnięcie brano za dobrą monetę.

Nie szyjemy i nic nie naprawiamy ponieważ kolejny rok upłynie nam na ciągłych poprawkach i naprawianiu wszystkiego.

W czasie wieczerzy wigilijnej nie mówmy za dużo i nie przerywajmy innym. W przeciwnym razie będziemy bardzo kłótliwi oraz skorzy do wyjawiania cudzych sekretów.

Dla panien i kawalerów

  • jeśli jesteś panną na wydaniu, podczas sprzątania wymiataj śmieci w kierunku „od drzwi”, aby nie odganiać kawalerów.

  • Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

  • Z pogody wróżyły też panny – pochmurne niebo wróży zamążpójście pannom starym i bogatym, jasne – młodym i biednym.

  • Po wieczerzy wróży się ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło – w zapusty przywdzieje wianek ślybny, gdy zwiędłe – trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte – to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna.

  • Marzysz o zamążpójściu. Nabierz na łyżkę kutię i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu – to szybko wyjdziesz za mąż.

  • Aby dowiedzieć się z której strony przyjdzie mąż, po wieczerzy dziewczęta wychodziły przed dom i wołały głośno. Z której strony odpowiadało echo z tej przyjdzie mąż.

  • Wróży się też przy użyciu trzech talerzy, w których znajduje się woda, piasek i gałązka świerku, symbolizujące chrzciny, śmierć, zamążpójście. Talerze stawia się w ciemnym miejscu i zależnie od tego, kto który talerz wskaże, to jest mu pisane w przyszłym roku.

Obserwuj mnie na instagramie

@artstudio

Arcykaplanka
arcykaplanka1@wp.pl

Strona stworzona w kreatorze WebWave.