Ezo

Najnowszy wpis

24 lipca 2025

Zmarłych

Chryzantemy tylko na cmentarz

Bez chryzantem, które są w naszym kraju symbolem pamięci o bliskich, którzy odeszli, trudno sobie wyobrazić listopadową wizytę na cmentarzu. Kwiatami cmentarnymi stały się dlatego, że kwitną jesienią.

Nie wolno kwiatów przyniesionych w dniu pogrzebu zostawiać w domu – należy je odnieść nieboszczykowi, czyli na cmentarz. Szarf z wieńców też nie zostawia się na pamiątkę. Niektórzy wkładają je pod płytę grobowca.

Nie zabieraj nic z cmentarza!

Warto też pamiętać, że to, co rośnie na cmentarzu, całkowicie należy do świata umarłych. Dlatego na cmentarzu nie można zrywać kwiatków czy zbierać kasztanów do zabawy. Przyniesione do domu mogły sprowadzić jakąś potępioną duszę, która zgubiła drogę do czyśćca.

Przesądy związane z pogrzebem

Mnóstwo przesądów dotyczy samego pogrzebu. Trzeba pilnować, by całkowicie obca osoba nie dołączyła do konduktu pogrzebowego, bo ściągnie na rodzinę nieszczęście. Wpraszanie się na cudzą stypę też może skończyć się źle, nie tylko dla żołądka. Nie ma co urządzać rewii mody na cmentarzu, a zwłaszcza iść w nowych butach, to naraża nas na rychły zgon. Gdy jesteśmy na pogrzebie, pod żadnym pozorem nie wrzucajmy żywych kwiatów do otwartego grobu, bo zmarły „pociągnie” kogoś za sobą. A już najgorsze są róże!

Nie wolno palić zniczy na grobie zaraz po pogrzebie! Ściąga to pecha na całą rodzinę, z której ktoś w ciągu roku pójdzie do grobu jako następny. Znicze zapala się dopiero trzydzieści dni po pogrzebie, wtedy to należy dokładnie uprzątnąć grobowiec i usunąć wszystkie stare wiązanki.

Absolutnie zakazane na cmentarzu

  • Nie zbieraj tam kwiatów, bo wyrosną one wkrótce na Twoim grobie.

  • Nie zabieraj z grobów tabliczek i epitafiów – przesąd mówi, że szybko stracisz pamięć.

  • Cegły i inne materiały budowlane, a także doniczki i wazony, nie nadają się do powtórnego użycia. Co trafiło na cmentarz, ma tam zostać.

  • Nie siadaj na grobie, nie chodź po płycie, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Grozi to chorobami stóp i całym szeregiem nieszczęść.

  • Znicze zapalaj zapałkami, a nie zapalniczką, którą przypalasz papierosy, bo inaczej sam na siebie ściągniesz pecha.

  • Podczas przebywania na cmentarzu nie wypada odbywać głośnych rozmów czy śmiać się.

  • Nie zalecało się w ogóle dotykania grobów, jeśli nie było to konieczne. Ocieranie się, opieranie czy przechodzenie nad mogiłami miało zakłócać spokój zmarłych, a w konsekwencji ściągać kary na delikwenta

Poza cmentarzem

  • Nie wskazane były także wyjścia z domu oraz dalekie podróże po zmroku, by nie spotkać błąkających się dusz.

  • Unikano tego dnia chodzenia do kościoła.

  • Ciężarne nie powinny w Zaduszki nawlekać igły, ponieważ ich dziecko mogło mieć zeza.

  • Ciężarna w Zaduszki nie powinna haftować albo szydełkować, bo wokół jej dziecka mogła owinąć się pępowina.

  • zakaz podnoszenia rzeczy, które z niewiadomych przyczyn upadły na ziemię. (nie należało jej podnosić aż do 3 listopada). Jeśli była ona niezbędna do życia, należało w jej miejsce położyć chleb, aby przeprosić duszę, której zabrano strąconą rzecz.

  • 1 i 2 listopada nie należało hałasować, krzyczeć, śpiewać ani sprzątać w domu. Unikano nawet przesadnych czynności z udziałem noży i innych ostrych narzędzi, by nie skaleczyć pozaziemskiego bytu.

Obserwuj mnie na instagramie

@artstudio

Arcykaplanka
arcykaplanka1@wp.pl

Strona stworzona w kreatorze WebWave.